کربوهیدرات ؛ اثرات کامل کربوهیدرات ها بر بدن

کربوهیدرات ها

کربوهیدرات ها، مواد مغذی هستند که بطور طبیعی در همه غذاها یافت می شوند. این مواد مغذی به ۳ دسته قندها، نشاسته ها و فیبرها تقسیم می شوند. ممکن است شما هم شنیده باشید که کربوهیدارات ها برای سلامتی مضر هستند، اما باید بدانید که بخش مهمی از رژیم غذایی سالم باید حاوی این مواد مغذی باشد؛ چرا که آنها انرژی لازم برای بدن جهت انجام فعالیت هایش را مهیا می کنند.

کربوهیدرات ها و انواع آنها

کربوهیدارت ها می توانند به دو شکل ساده و پیچیده باشند.

کربوهیدرات های ساده

این نوع، شامل قندهای ساده و نشاسته می باشند که از آن جمله می توان به برنج سفید اشاره کرد. بدن، کربوهیدارت های ساده را سریعتر از کربوهیدرات های پیچیده هضم و جذب می کند و این بدان معنی است که این مواد غذایی منابع سریع و خوبی برای تامین انرژی در بدن می باشند. بهرحال باید به این نکته هم توجه کرد که استفاده بیش از حد از این نوع کربوهیدرات ها می تواند آثار منفی و ناگواری را برروی بدن به جا بگذارد چرا که باعث افزایش میزان قند خون بدن می شوند.

کربوهیدرات های پیچیده (قندهای پیچیده)

این نوع شامل برخی از اشکال نشاسته و فیبر می باشند. این کربوهیدرات ها از زنجیره های طولانی کربوهیدارت های ساده تشکیل شده اند که قبل از اینکه هضم شوند باید توسط بدن تجزیه و به کربوهیدارت های ساده تبدیل شوند ، این عمل باعث می شود که تولید انرژی برای بدن کندتر از کربوهیدراتهای ساده صورت بگیرد اما انرژی را برای مدت زمان بیشتری در بدن تولید می نمایند.

کربوهیدرات های پیچیده کمتر از کربوهیدرات های ساده باعث چاقی شده و همچنین سطح قند خون را به میزان کمتری افزایش می دهند.

حتماً بخوانید »»»
مزایای شگفت انگیز ویتامین E که باید از آن آگاه باشید

آیا مصرف کربوهیدرات ها ضروری است؟

در کل،کربوهیدرات ها برای کارآیی مناسب بدن لازم و ضروری اند. آنها انرژی لازم بدن را برای فعالیت های روزانه اش تامین می کنند و این فقط یکی از انواع فواید کربوهیدارت هاست.

کربوهیدرات ها و اثرات آنها بر بدن:

تولید انرژی

هنگامی که کربوهیدرات ها هضم می شوند به گلوکز تبدیل می شوند که منبع اصلی انرژی برای بدن می باشد. کربوهیدرات های ساده این انرژی را سریع تر به بدن می رسانند اما انواع  پیچیده آنها مدت زمان بیشترین طول می کشد تا انرژی موردنیاز بدن را تامین کنند و این کار را با ترشح و تولید آهسته تر گلوکز به جریان خون انجام می دهند.

البته چربی و پروتئین هم می توانند برای بدن انرژی ایجاد کنند، اما انرژی حاصل از مقدار معینی از کربوهیدرات ها بشتر از انرژی حاصل از همان مقدار از چربی و پروتئین می باشد.

بهبود عملکرد مغز

در حالی که گلوگز حاصل از تجزیه کربوهیدارت ها، ماده مهمی برای هر عملکردی در بدن شماست، اما برای عملکرد مغز نیز بسیار ضروری است. مغز در حدود ۲۰ درصد انرژی تولید شده در بدن را مصرف می کند که این میزان بیشترین استفاده از انرژی در میان اندام ها و ارگان های بدن است.

کاهش ریسک ابتلا به بیماری ها

خوردن بیش از حد کربوهیدارت های ساده و یا فرآوری شده می تواند آثار منفی و مخربی برروی قلب و رگ ها به جا بگذارد، اما نوع پیچیده آنها می توانند خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهند. کربوهیدرات های پیچیده بویژه فیبر در کاهش سطح کلسترول خون موثراند. آنها همچنین ریسک ابتلا به دیابت را کاهش می دهند چرا که مصرف آنان منجر به افزایش قند خون نمی شود.

حتماً بخوانید »»»
رقابت بین روغن زیتون و روغن نارگیل ، انتخاب گزینه سالم با شما
کنترل وزن

کربوهیدرات های پیچیده به مدت زمان بیشتری شما را سیر نگه می دارد و این به دلیل این است که با سرعت کمتری هضم و تجزیه می شوند، این بدان معنی است که این انواع پیچیده می توانند به شما کمک کنند تا کمتر بخورید و با این عمل وزن خود را کنترل کنید. این عمل بخصوص زمانی موثرتر است که افراد میزان مناسبی از فیبر و غلات را در رژیم روزانه خود استفاده می نمایند.

سلامت و بهبود سیستم گوارشی

خوردن کربوهیدرات ها به شکل فیبر می تواند به بهبود سلامت دستگاه گوارش کمک کند. مصرف کربوهیدرات های پیچیده در جذب آب موجود در مدفوع در روده بزرگ کمک موثری برای دفع آسان آن می کند و همچنین مانع از بیمای اسهال می شود. فیبر همچنین مانع از ایجاد نفخ در روده می شود. در کل یک رژیم  غذائی سرشار از کربوهیدارت های مناسب همچون فیبر، امکان ابتلای بدن به بیماری های روده و بویژه روده بزرگ (کولون) را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.


گردآوری و نگارش: تیم مزه پیچ


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .