کلسترول چیست؟ و چرا همه از آن وحشت دارند.

کلسترول

هر وقت اسم کلسترول را می‌شنویم؛ ذهن ما شروع به فکر کردن درباره بیماری‌های قلبی و سکته می‌شود. اگر‌چه سطح بالای کلسترول، خطر بیماری قلبی عروقی را افزایش می‌دهد، ولی با رژیم غذایی سالم و انتخاب یک شیوه زندگی مناسب به طور قابل توجهی در مدیریت کلسترول بدن، کمک می‌کند.

کلسترول چیست؟

بدن انسان حاوی مواد مومی شکل به نام کلسترول است. این مواد در سلول‌های خون و در سراسر بدن یافت می‌شوند. کبد این ماده را تولید و نقش مهمی در تعادل آن در بدن دارد. با این حال، داشتن بیش از حد آن در خون به با احتمال انسداد و گرفتگی شریان‌های بدن همراه می شود. این به نوبه خود منجر به بیماری شریان شده و در صورت عدم توجه به آن، کشنده می باشد.
در اصل میزان مرگ و میری که سالانه در اثر کلسترول بالا در خون ثبت می شود. ۳ برابر بیشتر از مرگ و میر ناشی از سرطان سینه، و ۲ برابر بیشتر از مرگ و میر ناشی از سرطان ریه می باشد.

انواع کلسترول:

باید به این نکته توجه داشت همه کلسترول ها بد نیستند؛ نوع خاصی از آنها، در واقع، برای عملکرد‌های مختلف بدن ضروری می باشند. لیپوپروتئین‌های(کلسترول) کم چگالی (LDL) و لیپوپروتئین‌های با چگالی بالا (HDL) دو نوع کلسترول موجود در بدن هستند. افزایش مقدار کلسترول LDL با بیماری‌های گرفتگی رگ های قلب در ارتباط است و به آن « کلسترول بد » می گویند. که به مرور زمان باعث تجمع بر دیواره رگ‌ها شده و از جریان خون جلوگیری می‌کند. به این پدیده تصلب شرایین (آترواسکلروسیس) می‌گویند. در عوض کلسترول HDL ،با برداشتن کلسترول بد از دیواره رگها و بردن آن به کبد مانع ازتشکیل توده کلسترولی می‌شود؛ و « کلسترول خوب » نامیده می‌شود.

کلسترول در خون

 

همچنین بخوانید: کلسترول خوب و کلسترول بد؛ کدام غذاها؟ کدام نوع؟

کلسترول، سن نمی‌شناسد

مردم همیشه اعتقاد دارند که کلسترول تنها بر میانسالان و بزرگسالان تاثیر می‌گذارد. متاسفانه، این باور درست نیست. با افزایش مصرف مواد غذایی چرب و آماده و سبک زندگی روزمره جوانان، تعداد جوانان مبتلا به این بیماری افزایش یافته و باعث آسیب‌پذیری بیشتر نسبت به بیماری‌های قلبی می‌شوند. بنابراین توصیه می شود که بچه‌های چاق یا افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند بلافاصله آزمایش خون خود را انجام داده و به طور منظم بر آن‌ها  نظارت داشته باشند.

حتماً بخوانید »»»
رژیم غذایی کتوژنیک | مزایا و خطرات

توصیه هایی برای تعیین کلسترول خوب و بد

انتخاب مواد غذایی متناسب

برای پخت و پز، روغن های گیاهی همچون روغن خالص آفتابگردان، روغن بادام زمینی، روغن زیتون و یا روغن سبوس برنج می تواند اثرات سالم و مفیدی برای قلب به ارمغان آودرد.
این روغن های حاوی کلسترول خوب، باعث می گردند که سطح کلسترول غیر مفید خون کاهش یابد و ریسک حملات و مشکلات قلبی کاهش یابد.
در برنامه غذایی خود، استفاده از اسیدهای چرب امگا ۳ را قرار دهید
دانه های کتان، گردو و ماهی های چرب و مفیدی همچون قزل آلا و ماهی خال خالی حاوی این کلسترول خوب می باشند که اثر شگفت انگیزی بر روی سلامتی دارند.
این نوع از کلسترول های خوب، سلامت قلب را افزایش می دهند. همچنین پوست را نرم و کشسان می کنند.

برچسب درج شده بر روی بسته های غذایی را که لیست مواد تشکیل دهنده آن غذا هستند را دقیق بخوانید

متاسفانه در کشور ما کمتر کسی موقع خرید مواد غذایی به این مورد مهم توجه می کند.
زمانی که غذاهای فرآوری شده را خریداری می کنید، آنهایی را باید انتخاب کنید که عاری از اسیدهای چرب ترانس بوده و یا میزان کمتری از آن را در خود دارند. همجنین لیست مواد تشکیل دهنده را خوب بررسی کنید تا ببینید که کدام یک از انواع چربی و کلسترول در آن ماده غذایی به کار رفته است. همیشه بیاد داشته باشید که روغن های هیدروژنه حاوی میزان بالاتری از اسیدهای مضر و چرب ترانس می باشند.

به میزان کمتری از مواد غذایی فرآوری شده استفاده کنید

این مواد غذایی عبارتند از: بیسکویت ها، سمبوسه ها، غذاهای نیمه پز و یا غذاهای سرخ شده، که با استفاده از روغن های هیدروژنه و یا کره فرآوری شده اند.

حتماً بخوانید »»»
آنتی اکسیدان ها و نیاز ضروری بدن به آنها کدامند؟

گوشت های قرمز همچون گوشت گاو، بز و گوشت گوسفند دارای کلسترول بد و چربی های اشباع به میزان بالایی می باشند که باید در مصرف این نوع از مواد غذایی متعادل تر و مناسب تر عمل کرد، و فقط در برخی اوقات از آنها استفاده نمود ( البته هستند افرادی که برای سلامت بیشتر خود، مصرف گوشت قرمز را به کل کنار می گذارند).

پنیرها، کره، پیتزا، چیپس، سیب زمینی سرخ شده، دسرهای شیرین مثل بستنی، زولبیا و بامیه ها، همگی به مقدار زیادی حاوی کلسترول بد و چربی های اشباع و مضر می باشند.

نتیجه اینکه:

استفاده از گردو، بادام، دانه های آفتابگردان، دانه های کدو و تخم کتان منابع عالی غذایی برای دریافت کلسترول خوب برای بدن می باشند. آنها را حتما در برنامه غذایی خود و خانواده خود بگنجانید. البته این نکته مهم را بیاد داشته باشید که در مصرف مواد غذایی حاوی کلسترول خوب هم، حتما تعادل را رعایت کنید و بیش از اندازه آنها را مصرف ننمائید.

پس از همین حالا با داشتن یک رژیم غذایی و الگوی زندگی سالم و کمک گرفتن از پزشک، همانطور که کلسترول را بزرگ و مخوف کردیم. به همین سادگی شکست دهیم.

سالم بخورید، سالم بمانید، سالم زندگی کنید.


همچنین بخوانید:

کلسترول خوب و کلسترول بد؛ کدام غذاها؟ کدام نوع؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .