قهوه و کافئین » حقایقی از تاثیر خواص قهوه بر لاغری

فنجان قهوه

خواص قهوه بر لاغری ؛ شاید این عبارت را ذر خیلی از مواقع شنیده باشید و یا اینکه مطالبی را در این رابطه خوانده باشید. اما در این مقاله ما با رویکردی متفاوت به این قضیه میپردازیم که تا چه حد خواص قهوه بر لاغری مورد تایید و درست است. و یا اینکه تاثیر کافئین موجود در قهوه در این مورد به چه اندازه است.

قهوه حاوی کافئین بوده که یک ماده حیاتی و مغذی برای آرامش روانی می باشد. در تمام دنیا این خاصیت کافئین را می شناسند. کافئین همچنین به صورت گسترده در بسیاری از مکمل هایی که برای چربی سوزی و لاغری توسط افراد استفاده می شوند، وجود دارد.

اما آیا واقعا قهوه و کافئین موجود در آن به شما در کاهش وزن کمک می کند؟
این مطلب سعی دارد تا با نگاهی دقیق به شواهد به بررسی این موضوع بپردازد.

محرک های موجود در قهوه :

میزان زیادی از محرک های فعال و طبیعی در دانه های قهوه وجود دارد که افراد را به خوردن قهوه ترغیب می کند. تعدادی از این محرک ها سوخت و ساز بدن را نیز تحت تاثیر قرار می دهند. بسیاری این محرک ها را عاملی در خواص قهوه بر لاغری می دانند.

برخی از محرک های قهوه :

کافئین : محرک اصلی در قهوه
تئوبرومین : محرک اصلی در کاکائو که میزان کمتری از آن در دانه قهوه نیز موجود است.
تئوفیلین : یکی از محرک های موجود در کاکائو و قهوه که از آن برای درمان آسم استفاده می شود.
اسید کلروژنیک : یکی از ترکیبات زیستی اصلی در قهوه که به جذب کلسیم کمک می کند.

در کل مهم ترین این محرک ها، همان کافئین بوده که بسیار قوی می باشد. کافئین با مسدود سازی یک انتقال دهنده سیستم عصبی بدن باعث می شود که احساس خستگی در فرد صورت نگرفته و این به نوبه خود باعث افزایش انرژی افراد می شود. پس قهوه به شما کمک می کند که فعال بمانید و خستگی دیرتر به سراغ شما بیاید.

حتماً بخوانید »»»
کلسترول خوب و کلسترول بد؛ کدام غذاها؟ کدام نوع؟

اینکه بگوئیم قهوه مستقیما باعث افزایش متابولیسم بدن و در نتیجه چربی سوزی بدن می شود، درست نیست. اما همین کمک به افزایش انرژی افراد و فعال تر شدن آنها می تواند کمکی برای افزایش متابولیسم بدن آنها و باور داشتن تاثیر خواص قهوه بر لاغری باشد.

کافئین می تواند فقط محرکی برای چربی سوزی باشد :

تحریک محرک های سیستم عصبی بر اثر استفاده از کافئین، سیگنال هایی را برای سلول های بافت چربی می فرستد. و آنها را وادار می کند که به تجزیه بافت چربی اقدام کنند. این کار به نوبه خود باعث افزایش هورمون اپی نفرین در خون می شود. اپی نفرین که ” آدرنالین ” نیز نامیده می شود از طریق خون به بافت چربی می رود و به ایجاد سیگنال هایی برای تجزیه سلول های چربی می پردازد.

البته این را هم باید مورد توجه داشت که فقط ایجاد این محرک های تجزیه چربی به تنهایی باعث کاهش بافت چربی و لاغری نمی شوند. چراکه اگر میزان کالری ورودی به بدن همچنان زیاد باشد، هیچ وقت به وزن دلخواه خود نخواهید رسید. (محققان این عمل را به عنوان انرژی کاذب منفی می شناسند.)

افراد این انرژی کاذب را باید با کاهش پرخوری و افزایش تمرینات ورزشی به انرژی مثبت برای چربی سوزی تبدیل کنند. البته بسیاری از افراد راه میان بر را انتخاب می کنند که همان استفاده از مکمل های چربی سوز حاوی کافئین است که شاید نتیجه موفق داشته باشد، اما موقت و گذرا است.

لاغری

میزان متفاوت چربی سوزی در افراد

تحقیقات نشان داده است که اثرات کافئین در چربی سوزی در افراد مختلف متفاوت است، و افراد چاق نسبت به افراد لاغر متابولیسم چربی سوزی کمتری دارند. کافئین قهوه در افراد لاغر تا ۲۹ درصد میزان چربی سوزی را افزایش می دهد، اما این میزان در افراد چاق حدود ۱۰ درصد است.

حتماً بخوانید »»»
چگونه می توان یک کارمند پرانرژی با بیشترین فعالیت ورزشی شد؟

قهوه و کافئین و اثرات کاهش وزن در بلند مدت :

معمولا افراد طی گذشت زمان با کاهش میزان چربی سوزی بدنشان با مصرف قهوه و دریافت کافئین مواجه می شوند.
در دوره های زمانی کوتاه تر، کافئین می تواند میزان متابولیسم بدن را افزایش داده و با این کار باعث چربی سوزی در بدن شود، اما بعد از مدتی دیگر آن اثر اولیه را ندارد. اما قهوه تا حدودی باعث کاهش اشتهای افراد می شود. این به نوبه خود در کم خوردن غذا و کاهش کالری ورودی بدن و جلوگیری از افزایش وزن موثر است. این اصلی ترین دلیل بر باور داشتن خواص قهوه بر لاغری است.

در مطالعاتی نه چندان رسمی، اعلام شد که؛ مصرف قهوه باعث کاهش اشتها در مردان می شود اما در زنان هیچ گونه تاثیری در کاهش اشتها بعد از خوردن قهوه دیده نشده است.

نتیجه :

همانگونه که اشاره شد اثرات کافئین موجود در قهوه می تواند در کوتاه مدت به کاهش وزن کمک کند، اما شواهدی از اثرات بلندمدت کاهش وزن در اثر خوردن قهوه و خواص قهوه بر لاغری دائم موجود نمی باشد.

البته اگر می خواهید نوشیدن قهوه را برای شروع دوره چربی سوزی انجام دهید این می تواند یک محرک اولیه و کوتاه مدت برای شما باشد، به عنوان مثال برای ۲ هفته شروعی عالی است اما در بلندمدت، فکر اینکه نوشیدن قهوه در چربی سوزی شما کاملا نقش خواهد داشت اشتباه است.

البته بسیاری دلایل دیگر برای نوشیدن قهوه وجود دارد، از جمله اینکه قهوه از بزرگ ترین منابع آنتی اکسیدان در رژیم های غذایی است. اما این مقاله در رابطه با خواص قهوه بر لاغری ، چربی سوزی و کاهش وزن بدن بوده که به آن پرداخته شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .