گیاه خواران ؛ بهترین توصیه برای تقویت عضلات و قوای جسمانی گیاه خواران

گیاه خواران و عضله سازی

آیا گیاه خواران دارای توده عضلانی کوچک و نحیفی می باشند؟ آیا انسانها برای تقویت قوای عضلات و توده عضلانی بدن نیاز است که حتماً گوشت مصرف کنند؟! اگر این طور است پس گیاه خواران که در رژیم غذایی آنان گوشت جایگاهی ندارد چه می کنند؟

یک رژیم گیاه خواری متعادل که حاوی پروتئین های گیاهی است می تواند به روند عضله سازی بدن کمک کرده و مواد معدنی لازم برای بافت ماهیچه ای را فراهم نماید.

رژیم گیاه خواران و نیاز به تامین پروتئین بدن

در کشوری مانند هند که تقریبا ۲۰ تا ۴۰ درصد جمعیت آن گیاه خواران اند، کم نیستند از این دسته از افراد که به ورزش بدنسازی روی آورده اند و با استفاده از رژیم های غذایی گیاه خواری مملو از پروتئین گیاهی، حجم عضلات خود را بسیار بالا برده اند بدون آنکه نیاز به خوردن گوشت ( جهت دریافت پروتئین بیشتر برای تقویت عضله سازی در ماهیچه ها) داشته باشند.

محصولات سویا، لوبیا، حبوبات، آجیل ها و مغزها میزان پروتئین لازم برای عضله سازی بدن را فراهم می کنند. گیاه خواران باید مقادیر مناسب از پروتئین های گیاهی در طول روز مصرف نمایند تا نیاز بدن به اسید آمینه های لازم برای عضله سازی فراهم گردد.

گیاه خواران باید این را بدانند که تخم مرغ یک منبع پروتئینی کامل است، زیرا شامل ۹ آمینو اسید ضروری بوده که بدن انسان بطور طبیعی قادر به تولید آنها نیست و دیگر اینکه بیشتر پروتئین های گیاهی به استثنای سویا و برخی حبوبات، این اسید آمینه را در خود ندارند و بنابراین بعنوان پروتئین ناقص شناخته می شوند.
البته بعضی افراد گیاه خوار ، تخم مرغ را نیز از لیست غذایی خود کنار گذاشته اند، اما باید بدانند که این عمل در کل برای سلامتی آنان تا حدودی تهدید محسوب می شود.

حتماً بخوانید »»»
کلسترول چیست؟ و چرا همه از آن وحشت دارند.

گیاه خواران و بهترین گزینه های غذایی برای تقویت بافت عضلانی:

در  لیست پایین بهترین مواد غذایی حاوی پروتئین برای عضله سازی در گیاه خواران را آورده ایم:

  • شیر سویا
  • عدس آب پز
  • توفو (پنیر سویا)
  • پودرهای پروتئینی ساخته شده از محصولات سویا
  • شیر و لبنیات
  • پنیر کم چرب
  • آبِ پنیر و ماست که در آن قرار گرفته اند و حاوی پروتئین بالایی است.

افراد گیاه خوار باید این را بدانند که؛ براساس رژیم غذایی خاصی که دارند بسیار نیاز دارند که به عضله سازی و تقویت نیروی عضلانی بدن شان اهمیت دهند. آنها باید روزانه ۵ تا ۶ وعده غذایی کوچک حاوی پروتئین مصرف کنند.  همچنین انواع میوه ها، انواع حبوبات، غلات و آب نیز در کنار آنها مصرف شود. البته گیاه خواران توجه داشته باشند که فقط مصرف نمودن میوه ها و سبزیجات، جایگزینی برای احتیاج بدنشان به چربی طبیعی در سوخت و ساز سلولی می باشد، بسیار پرهیز کنند.

گیاه خواران باید از منابع خوب برای دریافت چربی طبیعی برای تامین انرژی لازم بدنشان آگاهی داشته باشند. از جمله بهترین این منابع، می توان روغن زیتون، روغن بادام و روغن گردو را نام برد که روند عضله سازی را تقویت می کنند.


تیم: مزه پیچ
برگرفته و ترجمه از: Healthifyme

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .