رژیم غذایی کتوژنیک | مزایا و خطرات

رزیم غذایی کتوژنیک

” رژیم غذایی کتوژنیک “یا”رژیم کتو” یک نمونه رژیم غذایی با چربی زیاد، مقدار کافی پروتئین و مواد قندی بسیار کم می باشد‌. رژیم غذایی کتوژنیک بدن را وادار می‌کند تا بجای کمبود قند، از چربی برای تأمین انرژی در بدن استفاده کند.

رژیم کتو

رژیم غذایی کتوژنیک از کجا شروع شد و چیست؟

رژیم کتوژنیک در سال ۱۹۲۴ توسط دکتر راسل وایلدر در کلینیک مایو طراحی شده است. همان طور که در بالا ذکر شد این برنامه غذایی شامل چربی های بالا ( ۷۰ تا ۸۰٪)، پروتئین متوسط ​​(۱۵-۳۰٪) و کربوهیدرات کم (۱۰-۵٪) است. باید بدانیم که منبع تغذیه سلول ها و انرژی بدن، گلوکز می باشد. وقتی که گلوکز در بدن کاهش یابد، بدن مجبور به استفاده از چربی های دخیره ای می شود. مصرف چربی بجای گلوکز منجر به سطح بالای کتون‌ها می‌شود. کتون در اصل مواد سمی است که در اثر کمبود گلوکز در سلول ها بوجود می آید و بدن برای دفع این مواد از طریق ادرار فعال می شود.

وقتی که کبد چربی را برای انرژی از بین می‌برد در جریان خون کتون‌ها منبع ترجیحی سوخت برای بدن، به ویژه مغز می‌شوند.  همین حضور آنها می تواند سوخت و ساز بدن را تغییر دهد، تا به جای گلوکز از سوزاندن چربی بهره ببرد.

تاثیر اصلی رژیم غذایی کتوژنیک

بسیاری از ما معتقد به این هستیم که چربی زیاد باعث افزایش وزن و بروز مشکلات مربوط به افزایش چربی بدن می‌شود. اما با رژیم غذایی کتونی این اعتقاد به طور کامل از ذهن ما خارج می‌شود. با استفاده از رژیم غذایی کتون زا، ضمن تغییر سیستم متابولیک بدن، بدن با سرعت بیشتری از ذخایر چربی استفاده می‌کند. خوردن چربی‌های خوب (کلسترول خوب) و کربوهیدرات‌های کم باعث بازسازی سلول، کاهش التهاب و کاهش وزن می‌شود. بنابراین مزایا و معایب یک رژیم غذایی کتونی را با هم مرور می‌کنیم.

خوراکی ها در رژیم غذایی کتوژنیک

تاثیرات مثبت رژیم غذایی کتوژنیک

کاهش سریع و تقریبا فوری وزن

یکی از اثرات مثبت رژیم غذایی کتونی بدان معنی است که با مصرف غذاهای کم کالری کاهش وزن سریع‌تر رخ می‌دهد. نتیج یک تحقیق سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۴ نشان داد که؛ رژیم‌های کم کربوهیدرات برای کاهش وزن و کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی در مقایسه با رژیم‌های کم چربی موثرتر است. رژیم غذایی همچنین کاهش چربی شکم را افزایش می‌دهد؛  چون شکم خطرناک‌ترین مکان برای ذخیره چربی است.

کاهش وزن در رژیم کتو

تغییر متابولیسم انرژی در رژیم غذایی کتوژنیک

گزارش منتشر شده در مجلات فیزیولوژی رژیم غذایی حاکی از آن است که؛ رژیم های دیگر غیر از رژیم غذایی کتوژنیک با افزایش قند و کمبود اسیدهای چرب امگا ۳ با مقاومت بدن به انسولین منجر می شوند. اما با داشتن رژیم کتو تغییرات مثبت متابولیسم انرژی مغز به دلیل جایگزینی جزئی گلوکز صورت می‌گیرد.

 کاهش خطر بیماری قلبی و سرطان‌ها

یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ در مجله اپیدمیولوژی آمریکا نشان داد که رژیم‌های کم کربوهیدرات در کاهش برخی از عوامل خطر متابولیک و بیماری قلبی موثر‌تر از رژیم‌های کم چربی هستند.  همچنین  با حذف کربوهیدرات از رژیم غذایی به روش کتونی، تقریبا می توان از تغذیه و گسترش سلول‌های سرطانی به واسطه نبود گلوکز جلوگیری کرد.

کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲

با حذف کربوهیدرات‌ها در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲  این امید می‌رود که قند خون کاهش پیدا کند. زیرا کربوهیدراتها به قند خون تبدیل می‌شوند؛ پس با داشتن رژیم کتون از افزایش قند خون جلوگیری کنیم.

خب تا اینجا با چندی از مزایای رژیم غذایی کتوژنیک آشنا شدیم؛ ولی هر رژیم غذایی هم معایب و هم مزایای خاصی را شامل می شود. پس در ادامه این مقاله به معایب یا ریسک‌های این رژیم غذایی پرداخته می‌شود. اما قبل از بیان مطلب یک نکته قابل ذکر است که رژیم غذایی کتونی در سراسرجهان به نام رژیم کتو معروف است.

خطرات ناشی از رژیم غدایی کتوژنیک

داشتن احساس خستگی و تحریک‌پذیری

رژیم کتو ممکن است منجر به رشد فزاینده کربوکسی در بدن شود؛ که منجر به خستگی و تحریک‌پذیری می‌شود. یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ در مجله انجمن تغذیه آمریکا نشان داد که سطح کتون خون به طور مستقیم با احساس خستگی و تلاش بیهوده در طول ورزش در بزرگسالان مبتلا به اضافه وزن مرتبط است.

 افزایش چربی مضر و عدم تمرکز

رژیم غذایی کتوژنیک در طول زمان منجر به خجالتی شدن و عدم تمرکز و قدرت تصمیم‌گیری خواهد شد. همچنین اگر با ورود چربی‌های سالم به خون، چربی‌های ناسالم هم مصرف شود؛ کلسترول و چربی خون افزایش پیدا می‌کند.

ایجاد بیماری کتواسیدوز بر اثر رژیم کتو

اگر سطح کتون‌ ها در خون شما خارج از کنترل باشد، ممکن است به کتواسیدوز منجر شود. سطح pH خون از بین می‌رود؛ و با ایجاد یک محیط اسیدی بالا، ابتلا به بیماری‌های شدید را برای بیماران دیابتی ایجاد می‌کند.

تحلیل رفتن عضلات با رژیم کتو

مانند هر رژیم غذایی کم کالری، یک رژیم غذایی کتوژنیک می‌تواند منجر به از دست دادن عضلات شود. این اتفاق می‌افتد زمانی که شما انرژی کمتری مصرف می‌کنید و بدن شما به دیگر بافت‌ها مانند پروتئین متکی می‌شود؛ که به عنوان یک منبع انرژی کاربرد دارد ضمناً اگر همراه با تمرینات و فعالیت های ورزشی شدید باشد، می‌تواند موجب تحلیل رفتن بیشتر عضلات شود.

در پایان این نکته را یاد‌آور می‌شویم؛ که مردم نباید از رژیم غذایی کتوژنیک برای مدت زمان بسیار طولانی استفاده کنند. عواملی مانند سن، جنس، سطح فعالیت، وزن بدن و وضعیت ژنتیکی هر فرد در انتخاب رژیم کتو مهم است. پس بهتر است با یک متخصص تغذیه در مورد این رژیم خاص، مشورت کنید.


منبع: Healthifyme

ترجمه و نگارش: تیم مزه پیچ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .