چای تلالؤ فرهنگ مهمان نوازی ایرانیان

چای در ایران

چای در ایران بعنوان تنها نوشیدنی ایرانی است که؛ چهار فصل سال و متناسب با آداب و رسوم هر منطقه تهیه و مصرف می‌شود. ایرانی ها یکی از بالاترین میزان مصرف چای در سرتاسر جهان را دارند و از زمان های قدیم هر خیابان یک چایخانه داشت. هنوز هم چایخانه یک محل اجتماعی مهم است که، نسل های قدیمی تر با دوستان خود برای گفت و گو و لذت بردن از یک فنجان چای دور هم جمع می‌شوند.

چای داغ

تاریخ فرهنگ چای در ایران

تا پیش از قرن ۱۵ میلادی، قهوه نوشیدنی اصلی در ایران بود. با این حال، بیشتر کشورهای تولید کننده قهوه دور از ایران واقع شده و حمل و نقل بسیار دشوار بود. اما وجود جاده تجاری ابریشم که ارتباط دهنده کشورهای چین و هند با ایران می‌شد. باعث شد که ورود چای به ایران راحت تر و دسترسی بیشتری برای مردم داشته باشد. همین باعث محبوبیت چای در ایران شد.

چای در ایران قدیم

اولین تلاش ها برای کشت این گیاه به سال ۱۸۸۲ بر می‌گردد.  ولی اولین کاشت و برداشت آن در سال ۱۸۹۹ توسط محمد میرزا در منطقه گیران مازندران انجام شد. در سال ۱۹۳۴ اولین کارخانه چای مدرن ساخته شد. در حال حاضر ۱۰۷ کارخانه و ۳۲۰۰۰ هکتار مزرعه چای در منطقه شمال ایران به علت وجود آب وهوای مناسب  وجود دارد. سالانه بالغ بر ۶۰۰۰۰ تن چای برداشت می‌شود. چای ایرانی اگر چه رنگ زیادی ندارد، ولی با طعم فوق العاده‌ خود طرفداران بسیاری در نقاط مختلف جهان دارد.

فرهنگ و رسوم چای در ایران

امروزه چای در خوشی ها و ناخوشی ها و در شهرها و روستاها و حتی در مسافرت جزء لاینفک زندگی ایرانی ها شده است.  ذائقه هایی مثل رنگ، مزه و استفاده از مواد معطر درون چای، نوشیدن چای با لیوان یا استکان به همراه نعلبکی یا بدون آن، استفاده از سماور، کتری و فلاسک و… هر شیوه طرفداران خاص خود را دارند.

 

نوشیدن چای در میان اقوام مختلف ایرانی آداب و رسوم خاص خود را دارد؛ مثل آوردن چای توسط عروس در مراسم خواستگاری، تازه دم بودن چای برای هر مهمان، ریختن چای سنگین (غلیظ)، و غیره. اما امری که در میان تمامی اقوام کشورمان مشترک است؛ اهمیت نوشیدن چای است.

چای در خواستگاری

همچنین مواردی از قبیل وارونه کردن استکان روی نعلبکی برای نریختن دوباره چای، استفاده از قندان در کنار هر استکان و چای خوردن در استکان کمر باریک هم گوشه ای از آداب خوردن این نوشیدنی جذاب و پر رمز و راز در اقصی نقاط و فرهنگ ورسوم مردمان ایران است.

امروزه چای، پای خود در فرهنگ ایرانی محکم بر زمین گذاشته تا جایی که در توصیف چای در ایران از مثل هایی مثل چای لبریز ، لب سوز و لب دوز که کنایه از پر، داغ و خوش رنگ بودن چای است؛ استفاده می‌شود.  همچنین چای قند پهلو یا دیشلمه یعنی چای غلیظ در کنار قند که  شیرینی قند، تلخی چای را از بین ببرد. همچنین برای نشان دادن ادب و تعارف از جمله چایی ، شیرینی در خدمتتون باشیم یا بیایید دور هم یه چایی بخوریم استفاده می‌شود.

استکان چای

 

اما یک تذکر

امروزه با ورود تکنولوژی به عرصه زندگی هر ایرانی؛ فرهنگ و اصالت خوردنی ها و نوشیدنی ها در زندگی روزمره ما رنگ باخته و جای خود را به غذاها و نوشیدنی های بیگانه و به دور از فرهنگ اصیل ایران داده است. پس باید با سرمایه گذاری بر فرهنگ استفاده و مصرف غذا ها و نوشیدنی های ایرانی در اماکن غذایی و مراسمات مختلف، مسیر را جهت رسیدن فرهنگ غذایی ایران به جایگاه اصلی خود دوباره هموار کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .