برنامه ورزشی اصولی را چقدر میشناسید؟از اهمیت آن تا چه میزان باخبرید؟

برنامه ورزشی اصولی

آیا شما هم یکی از کسانی می باشید که مثل بقیه قصد دارید در سال جدید، برنامه ای جهت شروع یک فعالیت منسجم بدنی داشته باشید؟. پس مهم است که یک برنامه ورزشی اصولی را تهیه و آن را به برترین شکل استفاده کنید. لازم است یادآور شویم که این کار را با احتیاط جلو ببرید. چون بسیاری از کسانی که فعالیت خود را شروع می‌کنند، پس از مدت کوتاهی انگیزه خود را از دست می‌دهند.

حتما می پرسید چرا؟

دلایل اصلی

ناتوانی در صبح زود بیدار شدن!  چه بسا افرادی که انگیزه بالایی برای فعالیت جسمانی خود قائل هستند؛ ولی از بیدار شدن صبح زود بخصوص در فصل های سرد سال و دور شدن از گرمای رختخواب خود برایشان سخت است.

فقدان یک طرح مناسب و فشار آوردن حین فعالیت به خود، و به دنبال آن خستگی و درد باعث می‌شود که پس از چند ماه فعالیت خود را رها کنیم.

شاید همه ما با چند ماه فعالیت خود را کاملاً آماده بدانیم؛ و انتظارات غیر واقعی از خود داشته باشیم.  رسیدن به هدف تنها با چند ماه میسر نمی‌شود. پس برای تعیین اهداف بلند مدت خود، مدت زمان زیادی را باید صرف کنید.

برنامه ورزشی بانوان

پس با این تفاسیر چگونه می‌توان اطمینان حاصل کرد که ما در رسیدن به فعالیت خود رفیق نیمه راه نخواهیم شد؟.

 توصیه هایی برای شما در مورد برنامه ورزشی اصولی

 داشتن هدف

اهمیتِ داشتن یک هدف واضح و روشن، حیاتی است. به این علت که؛ بتوانید یک برنامه ورزشی و مستمر و قابل اجرا را برای رسیدن به همین هدف بریزید. از تعیین اهداف غیر واقعی مانند تلاش برای اجرا و انجام یک ماراتن کامل (حدود ۴۰ کیلومتر) فقط با چند ماه تمرین بپرهیزید. چرا که این اهداف بسیار دور از انتظار است. پس اولین و مهمترین مورد اصلی در همه زمینه‌ها، داشتن هدف صحیح و قابل دستیابی است.

داشتن هدف در برنامه ورزشی

اقدام اولیه در ایجاد یک برنامه ورزشی

اقدام اولیه شما این است که یک جفت کفش مناسب و لباس ورزشی مخصوص تهیه کنید. در اصل شما با انتخاب این وسایل مناسب، بر روی سلامتی خود سرمایه گذاری می کنید، پس حتما برترین و مناسب ترین ها را انتخاب کنید. فروشگاه های ورزشی بزرگ و مشهور هر شهر ، دارای امکاناتی هستند که می‌توانید بهترین کفش و پوشش مناسب را در آن مکان ها بیابید.

داشتن اصول اولیه

شروع کردن با اصول اولیه و صحیح، بدن شما را در برابر فشارهای شدید حفظ می‌کند، تلاش بیش از حد برای دستیابی در یک زمان اندک و کوتاه به هدف، باعث به حداکثر رساندن صدمات جسمانی به بدن شده و شما را از هدف ورزشی سال جدید با برنامه ورزشی جدید دور می‌کند.

حفظ برنامه ورزشی

با عجله به یک طرح دیگر نروید. در حالی که دنبال یک برنامه خاص هستید، آن را حداقل دو هفته نگه دارید. به عنوان مثال، اگر شما با راه رفتن سریع شروع کرده‌‍‌اید، پس بهیچ وجه راه رفتن روزانه را فراموش نکنید. زیرا راه رفتن آسان است. پیشرفت های تدریجی برای آماده سازی بدن برای مقاومت در برابر فشار، کلید موفقیت برنامه در حال اجرا است.

بدنسازی بانوان

گرم کردن و سرد کردن مناسب

گرم کردن و سرد کردن مناسب برای جلوگیری از درد و صدمات مهم است و به شما در دستیابی به هدف سال جدید کمک می‌کند. با حداقل ۵ تا ۱۰ دقیقه گرم شدن مناسب شروع کنید؛ که شامل کشش دینامیکی یا پیاده روی آهسته است. همچنین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه سرد کردن به منظور جلوگیری از گرفتگی عضلات و سفتی و کاهش سرعت ضربان قلب و فشار خون بعد از فعالیت اصلی ضروری است.

استمرار در برنامه ورزشی

شما با مصرف مواد غذایی سرشار از ترکیبات مفید به خودتان کمک خواهید کرد که در مسیر برنامه ورزشی مانده و مسیر خود را بدون کمبود مواد مورد نیاز ادامه خواهید داد. به عنوان مثال با مصرف آب کافی در طول اجرای برنامه از طریق حداقل ۱۰۰ میلی لیتر آب برای هر ۱۵-۲۰ دقیقه، آب بدن شما تنظیم شده و مفاصل را روان می‌کند؛ مواد مغذی را به تمام قسمت های بدن انتقال داده و خستگی، سرگیجه و گرفتگی عضلانی را از بین می‌برد.

برنامه ورزشی منظم

پله پله

برای پیشرفت پله پله به جای رعایت کردن فاصله برنامه به تمرکز بر برنامه دقت کنید؛ چون بهبودی در وضعیت و سلامت بدن در اولویت قرار دارد. رعایت اصولی برنامه کمک می‌کند تا مفاصل و عضلات به مرور سخت و بدن شما بتواند از استرس های موجود بر سر راه رسیدن به هدف نهایی مقاومت کند. همین امر منجر به تعادل و ثبات بهتر در برنامه تمرینی می‌شود.

در مورد اهداف خود حساس و واقع بینانه باشید، با تمرین منظم و رژیم غذایی مناسب و کمی اراده، باید اطمینان حاصل شود که شما در سال پیش رو به هدف خود خواهید رسید.

ورزش منظم روزانه

برنامه ورزشی و تمرینات بدنی از نگاه ویکی پدیا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .